Volné quiltování – Free Motion Quilting

Volné quiltování - free motion quilting - zadní strana quiltu

Volné quiltování je technika prošívání textilního materiálu. Pro prošívání je třeba vytvořit tzv. sendvič, který tvoří horní a spodní látka a mezi nimi je nějaká zateplovací nebo výztuhová vrstva. Samotnou látku volně quiltovat nelze. Účel prošívání není jenom vizuální, ale také praktický, spojením všech vrstev se docílí pohodlnějšího používání.

Zateplovací vrstva se používá do dek, přehozů, zavinovaček, dětských dek, ale i polštářů a může to být některý z druhů bavlněného nebo polyesterového rouna v různé tloušťce (gramáži), úpravě nebo zpracování. Výztuhová vrstva se používá do ubrusů, prostírání, nástěnných quiltů, tašek, kabelek, batohů a dalších možných výrobků. Může být přižehlovací, různě silná a mít různou schopnost vyztužení. Výztuhové a zateplovací materiály včetně jejich popisu a doporučení použití najdeš na tomto odkazu a můžeš si je v e-shopu ihned koupit.

polyesterové hlazené rouno
polyesterové hlazené rouno
ronar fix
ronar fix
sakon
sakon

Jako spodní látka sendviče se používá většinou látka v jednom kuse, případně sešitá z několika větších dílů. Jako horní látku lze použít také jenom jeden kus látky vcelku, ale volné quiltování se hojně využívá pro prošívání patchworku, kde právě tuto horní vrstvu tvoří patchworkový top sešitý z mnoha malých dílků látky.

Když se díváš pod ruce někomu, kdo volné quiltování umí, může se zdát, že je to jednoduché a že to zvládneš také. Zdání ovšem klame. Za takovým prošíváním je spousta hodin práce, a to nejen na šicím stroji, ale také strávené cvičným kreslením vzorů.

Při quiltování se používají rukavice s pogumovanými prsty, aby sendvič pod rukama neklouzal a snadněji se posunoval.

Proč je volné quiltování tak náročné?

Všechno to vyplývá z nastavení šicího stroje. Ale nejprve dlužím vysvětlení, jaké šicí stroje se na quiltování používají.

Volné quiltování může probíhat dvěma způsoby:

  1. Na rámu, na kterém jsou napnuté všechny tři vrstvy sendviče, jsou umístěny kolejnice a pomocí nich se pohybuje celým šicím strojem a sendvič zůstává na místě. Tento tip prošívání více v tomto článku probírat nebudu.
  2. Na běžném šicím stroji, u kterého lze vypnout podavač = posun zoubků. Tomuto způsobu se budu věnovat podrobněji.
Prošpendlený sendvič připravený na prošívání
Ukázka volně proquiltovaného sendviče

A teď již mohu vysvětlit, proč je volné quiltování tak náročné. U běžného šicího stroje vypnu podavač, tzn. vyřadím z provozu zoubky a to způsobí, že se materiál v šicím stroji sám neposunuje. Z toho vyplývá, že když začnu šít, bude šicí stroj šít pouze na místě. Veškerý posun prošívaného materiálu ve stroji v tom případě zajišťují moje ruce. Je třeba docílit toho, aby se ruce pohybovaly plynule a dostatečně rychle podle toho jak rychle šicí stroj šije a k tomu všemu, aby byla dodržena stále stejná délka stehů.

Když je to takto napsané, nevypadá to ani tak složitě, jaké to ve skutečnosti je. Tím tě ale nechci odradit od volného prošívání, ale spíše ti vysvětlit, že když se ti prošívání zpočátku nedaří, není to nic divného. Určitě vytrvej a procvičuj se. Žádný učený z nebe nespadl a ono se to zlomí a časem ti to půjde.

Moje doporučení zní:

  1. Vezmi si velký arch papíru, obyčejnou tužku a vzor si nejprve nakresli. Kresli tak dlouho, dokud nebudeš s výsledkem spokojená.
  2. Připrav si sendvič bez švů, tzn. že spodní i horní látka budou z jednoho kusu.
  3. Začni prošívat vzor, který ses naučila kreslit.

Až tohle zvládneš ke své spokojenosti, můžeš se teprve pustit do prošívání patchworkového sendviče. Věř mi, že to není stejné a prošívání přes švy je mnohem náročnější.

Jaké se pro volné quiltování používají vzory?

Používají se takové, aby šly šít jedním tahem. Nejjednoduššími jsou různé kličky, smyčky, meandry, kolečka (kamínky) a postupně můžeš zkoušet náročnější vzory ve tvaru spirál, květin, napodobení kůry nebo letokruhů až po nejnáročnější, jako jsou peříčka apod.

Při prošívání patchworkového topu je možné prošívat v závislosti na patchworkovém vzoru nebo úplně volně nezávisle na patchwokovém vzoru.

Volné quiltování vzorem peříček - Free Motion Quilting

Na obrázku je proquiltovaný vzor peříček

Na quiltování se používají speciální quiltovací nitě. Jsou bavlněné a silnější než běžné nitě. Mohou být jednobarevné nebo melírované a s prošívaným materiálem mohou barevně splývat nebo naopak mohou být kontrastní. A protože jsou nitě silnější, je také důležité použít silnější jehlu, nejlépe přímo určenou pro quilting.

Quiltovací nitě

Jestli tě tento článek zaujal a máš zájem o další podobné články, napiš mi to do komentáře níže. Také můžeš zmínit, jaká témata bytě zajímala.

Poděl se s ostatními o tvoje zkušenosti s volným quiltováním, napiš do komentářů, jak se ti daří nebo co pomohlo tobě při učení.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru