Šití přes papír – Paper Piecing
Šití přes papír je speciální patchworková technika, při které se dílky látky našívají přímo na papírovou předlohu. Z toho vyplývá, že papírová předloha musí být ve skutečné velikosti, jakou chceme ušít.
Patchworkový blok, který není tvořený ze čtverců, obdélníků, kosočtverců, rovnostranných a pravoúhlých rovnoramenných trojúhelníků, jejichž přídavky si dokážeme spočítat podle daných pravidel, můžeme šít dvěma způsoby. A to buďto pomocí šablon nebo technikou šití přes papír, kterou ti dnes přiblížím.
Výhodou šití přes papír je, že je velmi přesné a lze jeho pomocí ušít složité bloky z nepravidelných tvarů.
Má však také nevýhody, kterými je zdlouhavost práce a větší spotřeba materiálu.
Další nevýhoda spočívá v předloze, na kterou se látky našívají. Jelikož musí být ve skutečné velikosti, je omezena velikostí papíru, na který můžeme tisknout. V případě domácí tiskárny je to velikost A4, na kterou se nám vejde blok 6 x 6 palců (cca 15 x 15 cm), blok 8 x 8 palců (cca 20 x 20 cm) už včetně okrajového přídavku na A4 nevytiskneme. Když si necháme předlohu vytisknout na profi tiskárně na větší formát, tak se s ní zase špatně manipuluje v šicím stroji.
Patchworkovou deku Olympijské kruhy pro Londýn jsem šila v roce 2012 právě technikou šití přes papír. Je složená ze šestiúhelníkových bloků Ananas – Pineapple, který je jedním z hlavních představitelů této techniky.

Ananas – Pineapple
Poprvé se objevuje na americkém kontinentu v 19. století a je považován za symbol pohostinnosti a domácího tepla. Ananas, jako tropické ovoce, se stal oblíbeným motivem, zejména v období, kdy se Spojené státy začaly více otevírat světu a tropické ovoce se stalo symbolem prosperity.

Vizuální vzhled bloku Ananas je inspirován skutečným ovocem, přičemž jeho středová část představuje plod a špičaté listy na vrchu symbolizují korunu ananasu. V průběhu let se vzor vyvinul a vzniklo mnoho variací, které se liší velikostí a tvarem jednotlivých dílků.
Pro blok Ananas je typické použití kontrastních barev. Obvykle se používá kombinace různých odstínů zelené (pro listy) a žluté, zlaté nebo oranžové (pro plod). Můžete také experimentovat s vzory a texturami látek, abyste dodali bloku na zajímavosti.
Twist
je dalším typickým blokem šitým přes papír. Jeho historie není přesně zdokumentována, ale stejně jako ostatní bloky se předával z generace na generaci. Jeho vznik lze datovat do doby, kdy se patchwork stal populárním způsobem, jak využít zbytky látek a vytvářet praktické i dekorativní předměty.
Tento blok je známý svým dynamickým vzhledem a schopností přitáhnout pozornost.

Srub – Log Cabin

Blok LOG CABIN – je jedním z nejznámějších patchworkových bloků. Srub se velmi často také šije technikou šití přes papír, přestože se skládá z pruhů látky, které jsou sešívány kolem centrálního čtverce. Můžeme ho však bez problémů ušít i běžnou technikou sešívání dílků s vypočtenými přídavky bez použití šablon a předloh. Používají se dvě varianty tohoto bloku.
Barevné zvyklosti u bloku srub zahrnují použití světlého a tmavého odstínu, což symbolizuje světlo a tmu, nebo domov a bezpečí. Historie tohoto bloku sahá do 19. století, kdy se stal populárním v amerických venkovských domácnostech.

Letící husy – Flying Geese

Nezapomenu také na blok FLYING GEESE, který stejně jako předchozí blok, můžeme šít více způsoby. Tento blok je tvořen trojúhelníky, které vytvářejí dojem letících hus. Historie bloku Letící husy sahá do 19. století a je spojena s tématy migrace a volnosti. Barvy se mohou pohybovat od jemných pastelových po jasné, kontrastní tóny.
Jak na techniku šití přes papír – paper piecing?
Techniku šití přes papír učím v rámci kurzu pro začátečníky, který plánuji opět letos na podzim. Zatím se můžeš nezávazně zapsat na čekací listinu kurzu (klikni na odkaz) a jakmile vypíšu termín, ráda se ti ozvu s nabídkou kurzu v předprodeji.
Pokud by byl dostatečný zájem pouze o tuto techniku, mohu připravit jednorázový kurz pouze pro šití přes papír. Případně napiš do komentářů, kdybys měla o kurz zájem.
Budu ráda za každý komentář a případné tvoje zkušenosti se šitím přes papír. Máš ráda tuto techniku? Používáš ji, i když je možné šít blok jiným způsobem?
Já techniku šití přes papír používám velice ráda. Šiji s ní nejen techniky které jsou uvedeny v blogu, ale spotřebuji při tomto šití i velmi malé kousky látek, které mě zbyly od jiných projektů.
Ludmilo, děkuji za komentář. Ano, i na spotřebování zbytků je tato technika vhodná, ale na druhou stranu, při jejím používání i spousta zbytků vzniká.
Ahoj Jani určitě budu mít zájem o šití pžes papir.Počítej se mnou.oa
Šití přes papír jsem poprvé vyzkoušela při loňském kurzu pro začátečníky, určitě se k němu v budoucnu vrátím a vyzkouším další vzory. Potřebovala bych prodloužit den:-)