Jak starým ubrusům vdechnout nový život?
Jedna moje zákaznice si velmi oblíbila quiltované ubrusy pouze z jedné látky, tudíž ne patchworkové, ale pouze prošívané.
1. Vánoční ubrus
První ubrus jsem jí šila jako vánoční. Vybraly jsme látku s barevnými hvězdičkami. „Aspoň na ní nebudou tolik vidět fleky“, říkala tehdy. Látku jsem podžehlila sakonem, přidala spodní látku a ubrus proquiltovala celoplošným vzorem hvězdiček.
Tento quiltovaný ubrus si doma oblíbili natolik, že i manžel konstatoval, že také jejich další ubrusy potřebují stejnou úpravu.
2. Velikonoční ubrus
Proto mi paní přinesla velikonoční ubrus, který chtěla také proquiltovat. Ubrus byl ušitý ze směsové látky, která se různě táhla a velmi se třepila. Olemovaný byl slabým saténovým proužkem, který byl už na několika místech vytržený.
Lemovací proužek jsem odřízla, ubrus upravila na požadovaný rozměr, protože byl větší, než zakáznice potřebovala, a opět jsem se ho snažila podžehlit sakonem. V tomhle případě to bylo však mnohem složitější, protože k této umělé látce sakon nechtěl dobře chytnout, takže se s tím pracovalo mnohem hůře než s předchozím plátnem, ale poradila jsem si s tím. Na ubrus jsem prošila tvary vajíček, které jsem zachovala ze vzoru ubrusu a některé další přidala. Nakonec jsem ještě z odřezaných pruhů ušila středový čtverec na menší stůl.
Zákaznice mě pak překvapila dalším požadavkem. Přinesla si staré damaškové ubrusy po babičce, kterých se nechtěla vzdát, ale používat v tom stavu, v jakém byly, je také už nechtěla. Proto jsme se domluvily, že i tyto ubrusy podžehlím sakonem a spodní látkou a proquiltuji, aby se zpevnily a vydržely ještě nějakou řádku let.
3. Růžový damaškový ubrus s geometrickým vzorem
První z ubrusů byl světle růžový a byl na něm geometrický vzor, který se však zákaznici nelíbil, takže jsem ho vůbec nerespektovala a celý ubrus prošila do tvaru květů melírovanou nití, která přechází od bílé v odstínech růžové. Olemovala jsem ho bílou látkou s bílým tiskem. Ubrus získal úplně jiný vzhled a zákaznice z něj byla nadšená.
4. Žluto bílý damaškový ubrus s květy
Druhý ubrus byl v kombinaci žluto bílé. Přáním bylo, použít ho jako líc z rubové strany, tzn. výrazné bílé kytičky na žlutém podkladu. Tento jsem prošívala melírovanou žluto bílou nití a řídila jsem se vzorem na původním ubrusu. Quiltovala jsem obrysy kytek a lístečků a mezi tím tvořila svůj vlastní vzor, který korespoduje s tím původním vzorem. Lemování je také z bílé látky s bílým vzorem.
Reference
Zde jsou slova zákaznice, která to vše potvrzují:
Paní Dušková, díky Vaší šikovnosti a fantazii vlastním čtyři quiltované originální ubrusy, pro čtyři roční období. Dva z těchto ubrusů jste mě vytvořila z damaškových ubrusů po babičce, takže mám památku, která mně dělá každodenní radost v běžném provozu domácnosti. Vaše ubrusy zaujmou na první pohled, jsou praktické a jsou to vlastně „umělecká díla“! Moc děkuji
A co vy? Také volně quiltujete?
Co k tomu potřebujete?
Stačí vám k tomu běžný šicí stroj, který má možnost vypnout spodní posun, tzn. zoubky. Dále budete potřebovat quiltovací patku, která může být pro různý typ strojů velmi různá a vždy je třeba kontaktovat svého prodejce a zeptat se, zda-li jde k vašemu stroji quiltovací patka přikoupit. Někdy lze využít tzv. látací patku, která je vzhledově podobná a bývá součástí některých šicích strojů v základním vybavení.
Šicí stroj si nastavíte jako na běžné šití rovným stehem, jenom vyměníte patku a vypnete zoubky, případně horní podávání. Délka stehu zůstává stejná, ale nezáleží na ní, protože si tento posun řídíte sami vlastníma rukama. Pokud to váš stroj umožňuje, doporučuji mírně snížit napětí horní nitě.
Na čem začít?
První quiltování rozhodně doporučuji dělat na cvičném kusu sendviče. To znamená, že si vezmete 2 kusy jednobarevné látky minimálně 50 x 50 cm velké a mezi ni vložíte rouno. Tyto 3 vrstvy si prošpendlíte spínacími špendlíky nebo prostehujete, aby vám držely pohromadě a vzájemně se neposunovaly. Nikdy nezkoušejte první quiltování na patchworkovém topu se švy a už vůbec ne na nějakém hodnotném výrobku.
Jak postupovat?
Plošné volné quiltování doporučuji začínat od středu, ale dříve než začnete na stroji, je třeba se naučit ten vzor, který chcete quiltovat, nejprve malovat. Vezměte si kus balícího papíru, obyčejnou měkkou tužku a začnete malovat vzor, který chcete prošívat. Dokud to malování není přirozené a nejde vám plynule z ruky, nezačínejte šít. Musí dojít ke koordinaci hlavy a ruky a pak bude vše plynulé a nebudete muset přemýšlet, kam a jak dál. Pak teprve nastává čas, kdy si sednout k šicímu stroji a začít zkoušet quiltovat.
Hlavně vydržet a zkoušet dál
Nenechte se odradit prvními neúspěchy a tím, že vaše stehy nebudou rovnoměrně dlouhé, budou kostrbaté, nepůjde vám hned ušít ten připravený vzor. Pokud sledujete videa někoho, kdo učí volné quiltování a vypadá, že mu to jde samo a není to složité, není tomu tak. Je za tím spousta a spousta hodin prošívání a zkušeností. Opravdu není jednoduché zkoordinovat pohyb rukou, šlapání pedálu a tvoření vzoru, chce to opravdu hodně cviku.
Nevzdávejte se! Ono to časem půjde.
Budu ráda za všechny vaše komentáře, postřehy a zkušenosti s volným quiltováním