Babiččina zahrádka aneb záplava barevných květů

Barvy, krása a vůně – to byl networking SÍLA A KŘEHKOST SKLA, ŽEN A PORCELÁNU Jasny Flamíkové. Jasna nás pozvala na výstavu MADE BY FIRE, která ještě do 7. 9. 2024 probíhá v Moravské galerii Uměleckoprůmyslového muzea v Brně. Naladěné na krásu jsme se přenesly pod Petrov do restaurace brněnského biskupství L’Eau Vive. V rozkvetlé zahradě plné dojmů z výstavy, jsem si vzpomněla na babiččinu zahrádku.

Babiččina zahrádka není jenom nějaká maličká zahrádka mojí babičky, ale rozešitý quilt touto patchworkovou technikou, který na mě čeká trpělivě ve skříni.

Babiččina zahrádka jako parchworkový quilt na pokračování

Začala jsem ho šít již v roce 2003 jako dovolenkový projekt. Děti byly malé, takže večery v apartmánu vyzývaly k nějaké rukodělné činnosti a jelikož mě v té době pohltil patchwork, vozila jsem vždy na dovolenou s sebou v kufru zbytky látek, šablony, nůžky, jehlu a nit a několik kytiček během dovolené vždy ušila.

Děti vyrostly a nedokončený quilt často leží ve skříni. Ale nezapomněla jsem na něj. Cestoval se mnou třeba na setkání podnikatelek, která pořádá moje kamarádka Jana Hájková. Po vyčerpávající prezentaci Janina tématu Jak na facebookové reklamy, jsem zájemkyně pro odreagování učila, jak ušít květinku anglickou metodou ručně přes šablony.

Babaččina zahrádka jednotlivé květinky šité přes šablony
Babiččina zahrádka rozešitý quilt

A tak moje zahrádka pomaličku rozkvétá a jednou z ní bude opravdový babiččin quilt.

Jak to máš ty? Bereš si s sebou šití na dovolenou? Vyzkoušej tuhle ručně šitou techniku! Materiál a potřeby k šití v zavazadle nezaberou moc místa a můžeš pozvat k šití i starší děti, abyste si vytvořily společnou rodinnou památeční deku.

Šablonku ti ráda pošlu na tvoji e-mailovou adresu, když ji zadáš do přiloženého formuláře. Do příštího newsletteru připravím videonávod, jak se šablonami pracovat, aby sis také mohla ušít kytičku.

S radostí vám připomenu projekt Ivy Chovancové, v rámci kterého šila v roce 2011 děvčata z celé republiky, ale také ze Slovenska, Polska a jiných zemí rekordní Přátelský quilt, který byl k vidění i na 9. výstavě patchworku v Tišnově v roce 2012.

Napiš mi do komentářů, jestli:

ráda šiješ ručně
si s sebou na dovolenou bereš šití nebo jinou ruční práci
raději jen odpočíváš

6 názorů na “Babiččina zahrádka”

  1. Martina Vargová

    Jani, mám také babiččinu zahrádku ze zbytků rozešitou. A anglický PW šitý přes kartonové šablonky bylo moje úplně první setkání s patchworkem jako takovým když jsem byla s dcerkami na mateřské a využila jsem možnosti volnočasových sobotních kurzů pořádaných na jedné základní škole. A dlouho jsem si myslela, že patchwork ani jinak než přes hrany šablonek sešívat nelze, a že je to je to pravé! A babiččina zahrádka je skvělý relax od šití na stroji… a překrásný do dnešní doby stále neokoukaný vzor!

  2. Ahoj Marti, úplně stejně jsem začínala já, také jsem šila nejprve ručně, ale ne babiččinu zahrádku, ale třeba i čtverečky a obdélníčky, které šly jednoduše sešít na stroji. Přesně tak jak píšeš, jsem šila bloky na jednu červenobílou deku, kterou jsem pak již sešila na stroji. Ale to už jsem měla za sebou kurz pro začátečníky, kde jsem se naučila, jak všechno spočítat a jak správně postupovat.

  3. Ahoj Jani, patchwork jsem ručně nešila. Jenom na stroji, ale u toho nejde sledovat televizi. Babiččina zahrádka ručně šitá, dobrý nápad. Dříve jsem při sledování televize hodně vyšívala, už se těším až budu šít zahrádku.

  4. Ahoj Ivi, to budu moc ráda, jestli se do babiččiny zahrádky pustíš. Září bude coby dup, takže slíbené video bude už brzy k dispozici. budu se pak těšit na tvoje postřehy a komentáře, jak se ti šití líbí a jak ti to jde.

  5. Marie Suchacková

    Jsem amatersky laický začátečník,tzn.jen koukám a nestačím se divit co všechno zvládáte.Moc ráda bych se alespon něco naučila a využila.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru