Co si s tím počít?
Tak právě tohle jsem si řekla, když mě oslovila zákaznice s neobvyklou prosbou.
„Byla jsem na dovolené u protinožců a na památku jsem si odtud přivezla 2 balíčky, o kterých jsem byla přesvědčená, že jsou to patchworkové ubrusy. Tyto balíčky jsem si koupila v patchworkové prodejně a vůbec mě nenapadlo, že by to mohly být jen látky. Šít neumím a chtěla bych mít památku, tak prosím něco vymyslete, abyste všechno spotřebovala a já měla různé ubrusy, prostírání a podtácky.“
Jak už jsem řekla, balíčky byly dva. Každý obsahoval 4 kusy látek. Každá látka byla z celé šířky látky 110 cm a 10 inch (palců), což je přibližně 25 cm, dlouhá. Všechny látky byly výrazně vzorované. Jeden balíček kombinovaný černá, hodně tmavě modrá, šedá a bílá. Druhý balíček byl barevně mnohem výraznější, ale dvě z nich se daly posoudit jako starorůžové a dvě oranžovo červené.
Abych z toho vytvořila něco použitelného, mohla jsem k tomu přidat další látky k doladění. Požadavek byl jeden běhoun a 6 ks prostírání z látek z 1. balíčku doplnit něčím světlým a aby to vypadalo slavnostně. Z 2. balíčku měl být původně jeden čtvercový ubrus cca 120 x 120 cm. Když jsem však vytvořila návrhy, paní uznala, že bude lepší balíček rozdělit, doladit dalšími látkami a ušít ubrusy dva. A nakonec vlastně byly tři, ale ten jeden jenom podkladový z mojí látky. „A ze všech zbytků, které vám zůstanou, mi, prosím, ušijte podtácky, ať se vše spotřebuje.“
DOMLUVENO.
První sadu běhounu a 6 ks prostírání měla paní k dispozici už na Vánoce. Tmavé látky jsem doladila látkami z vánoční kolekce se stříbrotiskem – bílou s hvězdičkami a dvěma odstíny šedé. Nakonec jsem vše ještě prošila stříbrnou nití, aby byla celá souprava slavnostnější. Na prostírání jsem podle požadavku v co největší míře použila australské látky.
Zbývající část zakázky jsem šila až v únoru. Ke dvěma starorůžovým látkám jsem přidala starorůžovou batiku a v minimálním množství béžový mramor. Zákaznice si nakonec z několika mých návrhů vybrala tuto kombinaci malých a větších čtverců. Ubrus je určený na čtvercový stůl, na kterém bude na horní ploše ležet středová část s béžovými čtverci a zbývající část bude splývat přes hrany stolu. Nemám možnost vyfotit ubrus na takovém stole, tak zde tolik nevynikne. Celý ubrus je hustě proquiltovaný melírovanou nití v růžových odstínech.
Z oranžovo červené kombinace měl být nakonec jenom menší ubrousek. Pomocí Pythagorovy věty jsem spočítala, jak dlouhá musí být strana ubrousku, aby se vešel celou plochou nakoso na stůl a podle toho jsem pak navrhla vzor. Opět jenom jednoduchý, aby vynikl vzor na látkách a doplněný hlavně béžovým mramorem, stejným jako u předešlé starorůžové kombinace. Zákaznice pak ještě chtěla podkladový ubrus z béžového mramoru. Zde jsem musela vyřešit, jak udělat rozměr 120 x 120 cm z látky široké 110 cm. Podle pravidla všechno je výhoda, jsem nakonec i tuto výzvu zvládla.
Ze všech zbytků, které mi na stole zůstaly, jsem začala šít podtácky. Napřed jsem si nařezala a sešila lemovací proužky a pak ze všech zbytků posešívala 8 kusů podtácků. Prošila jsem je ozdobnými stehy melírovanou šedo černou nití a olemovala barevnými proužky. Všeho všudy mi zbylo 25 cm lemovacího proužku, jinak jsem všechno spotřebovala ke spokojenosti zákaznice.
Budu ráda za vaše postřehy a komentáře.
A co byste s těmito balíčky dělaly vy?
Jani, jsi opravdu moc šikovná a umíš si poradit. Moc se mi líbí ta první tmavá varianta látek i to, co jsi z nich vytvořila.
Růžovou moc nemusím, ale Ty jsi se s tím poprala.
Zkrátka kdo umí, ten umí.
Zdeni,
moc ti děkuji. Také se mi více líbila ta tmavá varianta, ale bylo potřeba něco vymyslet i z té druhé.
Moc krásné a bezva vymyšlené. Nemám moc ráda tmavé látky, ale kombinace se stříbrnou je bezva a moje srdcovka je ten růžový. Přeji hezký den plný tvoření M.
Mílo, moc děkuji. Starorůžovou mám také ráda, ale raději ji kombinuji se šedou, tady to však k té starorůžové látce ladilo více do béžova.